تبلیغات
وبلاگ تفریحی آراز اسپور - سال خوبی كه گذشت : نگاهی به بهترین فیلم‌های سال گذشته میلادی به انتخاب توتال فیلم
شنبه دهم دیماه سال 1390  ساعت 18 و 33 دقیقه و 55 ثانیه    ویرایش: شنبه دهم دیماه سال 1390 ساعت 18 و 52 دقیقه و 48 ثانیه
توسط: م ج الف
نوع مطلب: فیلم و سینما ،

سال خوبی كه گذشت

نگاهی به بهترین فیلم‌های سال گذشته میلادی به انتخاب

توتال فیلم

سال گذشته سینماهای جهان روزهای خوبی را گذراندند. فیلم‌های مطرحی از كارگردانان بزرگ به نمایش درآمدند و كارگردانان جوان هم با فیلم‌هایشان خودشان را اثبات كردند. قسمت‌های جدید فیلم‌های دنباله‌دار در گیشه موفق بودند. سینمای جهان سال گذشته ستاره‌های زیادی داشت. حال كه سال میلادی به پایان رسیده می‌توانیم نگاهی داشته باشیم به بهترین‌های سینمای جهان در سال گذشته. 

راننده 

فیلم: رایان گاسلینگ نقش راننده بی نام و نشانی را بازی می‌كند كه برای كمك به همسایه‌اش گرفتار خشونت‌های بی‌پایان و وحشتناكی می‌شود كه همه زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سبك سرد و نوآرگونه دهه هشتادی نیكلاس ویندیگ رفن در این فیلم،‌ اول كن را مجذوب خودش كرد. (ویندینگ رفن توانست جایزه كن بهترین كارگردانی را از آن خودش كند.) وقتی «راننده» در سینماهای مختلف جهان به نمایش درآمد، پیش از آن تبدیل به فیلم كالت كلاسیك سال شده بود. 

تاثیرگذاری: «راننده» باعث شد امسال رایان گاسلینگ جوان تبدیل به پادشاه سینما شود. شمایلی با یك كت ساتن و خلال میان دندان‌ها. و احتمالا موسیقی كلیف مارتینز برای این فیلم در سال‌های آینده جزو آهنگ‌هایی خواهد بود كه هر روز روی برنامه‌های تلویزیونی مختلف شنیده می‌شود. 

درخت زندگی 

فیلم: این سفر اودیسه‌وار شخصی ترنس مالیك، هم اتوبیوگرافی‌ است، هم متافیزیك و هم دایناسورها را به شكلی زیبا، مجذوب‌كننده و متعالی روی پرده به تصویر می‌كشد. 

تاثیرگذاری: شان پن كه ادعا كرده نتیجه نهایی فیلم او را حسابی آشفته كرده،‌ از این به بعد فیلمنامه‌هایش را با دقت بیشتری خواهد خواند. مالیك شانس خیلی زیادی برای بردن اسكار دارد تا آن را كنار نخل طلایش بگذارد. اما آیا ترنس مالیك در مراسم اسكار حاضر می‌شود؟ احتمالا نه! 

قوی سیاه 

فیلم: دومین فیلم دارن آرنوفسكی،‌ درباره رنج‌ها و مصائب هنرمندی است كه به‌خاطر نیازش به اجرا روی صحنه، در ورطه ناامیدی می‌افتد. به جز فیلم «كشتی‌گیر» ناتالی پورتمن در هیچ فیلم دیگری چنین نقش پیچیده‌ای نداشته است. 

تاثیرگذاری: نقطه اوج كارنامه ناتالی پورتمن كه در سال 2011 سعی داشت تاثیر بازی در نقش‌هایی چون «علیاحضرت» را از كارنامه‌اش پاك كند. 

ولنتاین غمگین 

فیلم: فیلم سیانفرانس رابطه یك زن و شوهر جوان، با بازی رایان گاسلینگ و میشل ویلیامز را به تصویر می‌كشد كه پس از چند سال فراز و فرود در زندگی‌شان به آخر خط رسیده‌اند. مكاشفه سیانفرانس در زندگی این زن و شوهر، «ولنتاین غمگین» را به یكی از قابل‌بحث‌ترین فیلم‌های این ژانر تبدیل كرده است. 

تاثیرگذاری: رایان گاسلینگ از همان ابتدای سال 2011 خودش را اثبات می‌كند. فیلم برای ویلیامز هم اعتبار و شهرت بیشتر به دنبال دارد. شاید بشود این دو بازیگر جوان را بهترین‌های بازیگری نسل خودشان دانست. 

بندزن، خیاط،‌ سرباز، جاسوس 

فیلم: این فیلم توماس آلفردسون بعد از «بگذار فرد مناسب وارد شود» روایت متفاوتی از تریلرهای جنگ سرد جان لوكاره است با بازیگری اولدمن كه در راس همه بازیگران توانا و درخشان انگلیسی این فیلم قرار دارد. 

تاثیرگذاری: اعتماد كنید. این فیلم بیشترین جوایز بتا را نصیب خودش می‌كند و اگر عدالتی در دادن جوایز در كار باشد، گری اولدمن زشت‌رو این بار و برای این فیلم باید نامزد دریافت جایزه اسكار شود. 

جدایی نادر از سیمین 

فیلم: فیلمی درباره طلاق، كه اگر می‌خواهید شبی را با دیدن یك فیلم به خوشی سپری كنید، گزینه مناسبی برای دیدن نیست! اما یقینا دیدن آن ضروری و چالش برانگیز است. 

تاثیرگذاری: سینمای ایران دیگر برای منتقدان جهان بیگانه نیست. اما این فیلم برنده جایزه برلین، چرخش‌های روایتی و ساختار قوی دارد كه توانسته تماشاگران گسترده‌تری را در سرتاسر جهان به خودش جلب كند. 

ساقدوش‌ها 

فیلم: بهترین كمدی سال. جاد آپاتو همان فرمول‌های قبلی‌اش را به كار می‌گیرد اینجا اما كمكی هم مثل كریستین ویگ دارد كه رهبری یك گروه از ساقدوش‌ها را برعهده دارد. 

تاثیرگذاری: پرفروش‌ترین فیلم گیشه‌های سینماهای جهان كه فیلمنامه‌ اریجینال داشته است. 

باید درباره كوین صحبت كنیم 

فیلم: بریتس لین رمزی و تیلدا سویینتون توانسته‌اند بر كالبدشكافی سرد رمان لیونل شریور، درباره رابطه یك مادر با پسر روانپریش‌اش غلبه كنند و برداشتی ناآرام از این داستان ارائه دهند. فیلمی است كه دیدنش حال پدر و مادرها را بد می‌كند. 

تاثیرگذاری:رمزی در تلاش برای ساخت «استخوان‌های دوست‌داشتنی» ناموفق ماند اما این فیلم نشان می‌دهد كه او باید اولین انتخاب برای كارگردانی اقتباس‌های ادبی باشد. 

سورس كد 

فیلم: جك گیلنهال فقط 8 دقیقه دیگر زنده می‌ماند. خبر خوب؟ ممكن است یك فرصت دیگر به او داده شود. 

تاثیرگذاری: با نمونه‌های دیگر این ژانر مقایسه‌اش نكنید،( مواردی چون «سرآغاز»، «روز موش خرما» و «شمال از شمال غربی»). این فیلم نشان می‌دهد كه دانكن جونز بهترین امید سینمای 

علمی-تخیلی است. 

true grit 

فیلم: جف بریجز در این فیلم به جای جان وین در نسخه اصلی نقش كاگبرن را بازی می‌كند. برادران كوئن به غرب می‌روند و متوجه می‌شوند كه می‌توانند یك فیلم وسترن سنتی بسازند كه تماشاگران زیادی هم داشته باشد. 

تاثیرگذاری: این فیلم رنسانسی در سینمای وسترن بود تا اینكه فیلم «كابوی‌ها و بیگانگان» روی پرده آمد و همه چیز را نابود كرد. 

مترجم : صوفیا نصرالهی 
منبع : تهران‌امروز 

   


نظرات()   

وبلاگ تفریحی آراز اسپور

تفریح و سرگرمی و مطالب جذاب را در این وبلاگ پیدا كنید